Profil na Facebooku

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Widok na Kraków z innej perspektywy

Kraków pojawiał się w wielu filmowych produkcjach. Wystarczy wspomnieć przykładowo Boże skrawki, do których robiono zdjęcia na krakowskim Zakrzówku, Anioła w Krakowie czy Listę Schindlera. Dzisiaj chciałabym pokazać, gdzie warto się wybrać, żeby zobaczyć Kraków z nieco innej perspektywy. Osobom, które widziały film Vinci, na pewno to miejsce wyda się znajome. Chodzi o balkon przylegający do mieszkania głównego bohatera Szerszenia, w którego wcielił się Borys Szyc.

Borys Szyc i Robert Więckiewicz na tle panoramy Krakowa (kadr z filmu Vinci).

Borys Szyc i Robert Więckiewicz na tle panoramy Krakowa (kadr z filmu Vinci)

Nie wiem, na ile to miejsce jest znane, ale stwierdziłam, że być może nie wszyscy o nim słyszeli. Balkon, z którego rozciąga się malownicza panorama na Kraków jest tak naprawdę tarasem restauracji U Romana, która znajduje się przy ul. Św. Tomasza 43. Restauracja mieści się w budynku Akademii Muzycznej i można do niej wejść w dowolnym dniu tygodnia. Taras czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 9-17, a osoby zapracowane mogą odwiedzić to miejsce w sobotę od godz. 9-15. Po wejściu do środka, należy wjechać windą na ostatnie, szóste piętro.

Wejście do budynku Akademii Muzycznej, ul. św. Tomasza 43 (fot. własne)
Restauracja u Romana (fot. własne)
Cennik w restauracji u Romana (fot. własne)

Poniżej zamieszczam zdjęcia, które przedstawiają widok rozciągający się z tarasu restauracji. Wnętrze podzielone jest na dwie sale, warto wybrać się do sali po lewej stronie, ponieważ jest tam zazwyczaj dużo mniej ludzi i można spokojnie znaleźć wolne miejsce. W soboty w restauracji jest dość duży ruch, nie wiem natomiast, jak sprawa przedstawia się w tygodniu.

Widok na Kraków (fot. własne)
Widok na Wawel (fot. własne)

Widok na Kraków (fot. własne)
Widok na Kraków (fot. własne)