Przejdź do głównej zawartości

Zmarznięte Mikołaje w gigantycznych kolejkach

Już na początku grudnia dzieci z niecierpliwością wyczekują przyjścia św. Mikołaja i prezentów, które ze sobą przyniesie. Mają nadzieję, że gęsto sypiący z nieba śnieg ułatwi Mikołajowi szybkie dotarcie na saniach. Po podwieczorku czekają już z nosem przylepionym do szyby, aż wreszcie się ściemni. Rok 1983 był dla krakowskich Mikołajów wyjątkowo trudny.

W mieście bardzo szybko zabrakło ładnych i niedrogich zabawek, dlatego należało szybko pomyśleć o słodkiej rekompensacie dla najmłodszych. Gigantyczne kolejki po łakocie ustawiły się m.in. przed sklepem Wawelu przy Rynku Głównym 33 oraz przed sklepem na rogu ul. Floriańskiej i Rynku. Mikołaje czekały, przytupując na mrozie, aż przyjdzie ich kolej i kupią swoim pociechom świąteczne słodkości.

Dziennik Polski, 6.12.1983 r.
Jedna z pierwszych filii Wawelu przy Rynku Głównym 47 otwarta w 1904 r. przez Adama Piaseckiego. (fot. Marcin Szala)

Sklep Wawel przy Rynku Głównym 33. (fot. www.wawel.com) 

Kupowano m.in. czekoladę "Marysieńkę", która była jedną z niewielu prawdziwych czekolad, w przeciwieństwie do wszechobecnych wyrobów czekoladopodobnych.

fot. Michał Janowski
Mniej smakowitym prezentem, który dzieci mogły otrzymać od św. Mikołaja była czekolada "Pani Twardowska", wyrób czekoladopodobny. Na jednym z forów znalazłam informację, że była to jedyna część paczki świątecznej, której nie dało się zjeść.

fot. Michał Janowski
Z kolei przed Świętami w 1958 r. największym powodzeniem w Wedlu cieszyły się kolorowe, zawijane karmelki i  czekolady, których sprzedawano około 150 kg dziennie.

Popularne posty z tego bloga

Widok na Kraków z innej perspektywy

Kraków pojawiał się w wielu filmowych produkcjach. Wystarczy wspomnieć przykładowo Boże skrawki, do których robiono zdjęcia na krakowskim Zakrzówku, Anioła w Krakowie czy Listę Schindlera. Dzisiaj chciałabym pokazać, gdzie warto się wybrać, żeby zobaczyć Kraków z nieco innej perspektywy. Osobom, które widziały film Vinci, na pewno to miejsce wyda się znajome. Chodzi o balkon przylegający do mieszkania głównego bohatera Szerszenia, w którego wcielił się Borys Szyc.


Nie wiem, na ile to miejsce jest znane, ale stwierdziłam, że być może nie wszyscy o nim słyszeli. Balkon, z którego rozciąga się malownicza panorama na Kraków jest tak naprawdę tarasem restauracji U Romana, która znajduje się przy ul. Św. Tomasza 43. Restauracja mieści się w budynku Akademii Muzycznej i można do niej wejść w dowolnym dniu tygodnia. Taras czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 9-17, a osoby zapracowane mogą odwiedzić to miejsce w sobotę od godz. 9-15. Po wejściu do środka, należy wjechać windą na ost…

Nóż wiszący w Sukiennicach

Kraków ma w sobie pamięć książek przykurzonych historią. Dzisiaj zetrzemy kurz z jednej z krakowskich legend, której nikłe echo można nadal usłyszeć (czy też dostrzec) w bocznym przejściu Sukiennic. Jeśli jesteście na Rynku, a spieszycie się na przystanek pod Bagatelą, albo wręcz odwrotnie – z ulicy Szewskiej chcecie dotrzeć pod Empik, żeby skrócić sobie drogę, przechodzicie zazwyczaj środkowym przejściem w Sukiennicach. Podnieście głowę do góry, a po prawej stronie w pierwszym przejściu (idąc od Empiku) zobaczycie przywieszony do sufitu żelazny nóż.

Skąd się tu wziął? Są trzy wytłumaczenia. Pierwsze, niezbyt emocjonujące, mówi o tym, że nóż był prawdopodobnie szpachlą, którą w urzędowej miarce wyrównywano towary sypkie np. kaszę lub mąkę.(5) Druga historia, nieco ciekawsza, łączy się ze znaną legendą o dwóch braciach budujących kościół Mariacki. Legenda mówi, że za czasów panowania Bolesława Wstydliwego (1243 – 1279 r.) postanowiono do korpusu kościoła dobudować dwie wieże. Mieli z…

Krótka historia kości smoka wawelskiego

Ostatnio wszystkie media wieszczą apokalipsę. Ludzie drżą przed czarnym papieżem, a u Rosjan od uderzenia meteorytu zadrżała ziemia. Skoro wszyscy przewidują koniec świata, warto sprawdzić, jak ma się krakowski symbol, który też może mieć wpływ na wcześniejsze nadejście Sądu Ostatecznego. W tym celu należy udać się na Wawel.
Przy zachodnim wejściu do katedry wawelskiej wiszą kości, przez niektórych uznawane za szczątki smoka wawelskiego. Istnieje także legenda, mówiąca o tym, że kiedy kości spadną z łańcucha, nastąpi koniec świata. Można powiedzieć, że konserwator ma większą władzę niż historyczni rezydenci Wawelu. Kości wiszą tutaj od wczesnego średniowiecza (materiały źródłowe milczą na temat dokładnej daty).(1) Zostały najprawdopodobniej znalezione w Wiśle, obmyte z piachu i zawieszone jako talizman odstraszający siły nieczyste. Zgodnie ze średniowiecznymi przesądami miały chronić sferę sacrum wokół kościoła oraz odstraszać zło.Uczeni, którzy żyli kilka wieków przed nami, nie def…