Profil na Facebooku

sobota, 15 grudnia 2012

Krem Poli Negri i przedwojenne reklamy prezerwatyw

Jakiego kremu używała Pola Negri, jak reklamowano prezerwatywy w 1926 r., preparaty na jędrny biust oraz co powinny zrobić kobiety ze szpetnym owłosieniem? Na takie pytania odpowiadają przedwojenne reklamy, które przy okazji poszukiwania innych informacji, udało mi się znaleźć w krakowskich dziennikach. Kilkanaście reklam i mam nadzieję, że zaśmiejecie się jak szczupak w galarecie (cokolwiek to znaczy).      

Reklama tygodnika Wróble na dachu wydawanego przez Mariana Dąbrowskiego.
Reklamy produktów dla kobiet przedstawiały zazwyczaj nieco wstydliwe problemy, których teraz większość reklamodawców nie wymieniłaby aż tak bezpośrednio. Wychodzi na to, że przed wojną po Krakowie chodziły owłosione, przepocone kobiety z żółtymi zębami.

Reklama Antarinu na szpetne owłosienie z 1926 r.

Mimoza na wągry z zarodkami.

Kolynos dla pań z żółtymi zębami.

Pasta do zębów firmy Angelus.
Preparat Odorono przeciw nadmiernej potliwości.
Krem używany przez Polę Negri – Śnieg Tatrzański.
Pojawiają się też reklamy dla kobiet nie do końca zadowolonych ze swoich kształtów.Firmy, które zamieszczały reklamy w dziennikach nie zapomniały też o mężczyznach. Dość często pojawiały się reklamy prezerwatyw i środków zapobiegających chorobom wenerycznym.

Ultra chroniące od najgorszych plag ludzkości.
Reklama prezerwatyw Olla z 1926 r.
Prezerwatywy z perfumerii S. Federa, 1931 r.
Prezerwatywy Primeros. Już w 1926 r. dyskrecja była istotna.Jasne jak na dłoni, czyli reklamy preparatu Veto, który miał chronić mężczyzn od zakażeń i chorób wenerycznych. Rok 1933.

Reklama preparatu Veto z 1933 r.

Ale ponieważ nie samą chorobą weneryczną człowiek wtedy żył, w gazetach można było też znaleźć reklamy czegoś na odstresowanie, na przykład piwa.

Piwo Cieszyńskie.

Trochę roszczeniowa postawa, ale to w końcu 1926 r.
I na koniec reklama, której dosadność mnie urzekła:

Reklama drożdży z 1940 r.